Pseudonim:
"Cedro"
Data urodzenia:
1910-12-08
Data śmierci:
1944-08-31
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
podporucznik rezerwy piechoty (starszeństwo z 1936 r.) - porucznik
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Marian - Wanda
Udział w wojnie obronnej 1939:
Jeniec Oflagu II-B Arnswalde, nr jeniecki 537 (Polski Czerwony Krzyż)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Motyla", dowódca drużyny 1-5.08.1944 r., dowódca drużyny kurierskiej od 6.08.1944 r., dowódca plutonu od 13.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - desant kanałowy na pl. Bankowy
Awanse:
Wniosek awansowy do stopnia porucznika z 12.08.1944 r. wystawiony przez dowódcę batalionu mjr. "Witolda" (Tadeusz Runge), z poparciem dowódcy Grupy "Radosław" mjr "Bolka" przesłany do Dowódcy Grupy "Północ" płk. "Wachnowskiego". Kolejny wniosek awansowy wystawił dowódca batalionu 17.08.1944 r. uzyskując dnia następnego poparcie dowódcy Grupy "Radosław" mjr "Bolka". Uzasadnienie: "Bardzo dobry D-ca, rozważny, opanowany, zdecydowany w wykonywaniu zadań. Dbały o podwładnych. Świeci zawsze przykładem odwagi i poświeceniem". Po raz trzeci mjr "Witold" wystąpił z wnioskiem - tym razem już pośmiertnie - 4.09.1944 r. z następującym uzasadnieniem: "Bardzo odważny, inteligentny, niezawodny w akcji oficer. Cechy te wykazywał w wielu akcjach. Wybitnie przyczynił się do powodzenia nocnego wypadu na Stawki. Zginął na placu Bankowym".
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy. Wniosek odznaczeniowy z dnia 17.08.1944 r. wystawiony przez dowódcę batalionu "Czata 49" mjr. "Witolda" z uzasadnieniem: "Wybitnie ofiarny i odważny oficer. Odznaczył się we wszystkich działaniach Czaty. Wzór ofiarności, poświęcenia i rozsądnej odwagi. - Dwukrotnie dowodził czołową w uderzeniu na Stawki i odwagą swoją i przykładem przyczynił się do wykonania akcji w obu wypadkach."
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w czasie walki desantu kanałowego na pl. Bankowym, podczas nieudanej próby przebicia oddziałów staromiejskich do Śródmieścia
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter