Pseudonim:
"Wysoki"
Data urodzenia:
1922-05-18
Data śmierci:
2006-02-16
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Janina z domu Narożniak
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1944 r., wprowadzony przez strz. "Ząbka" (Mieczysław Czostek). Przydział: Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP) - 2. Rejon - zgrupowanie (II batalion) WSOP "Narew" - 22. kompania WSOP
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czerniakowska 142 m.7
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - batalion "Tur" - 1. kompania - II pluton
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków - 22/23.09.1944 przepłynął Wisłę.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Tadeusz ps. "Lew" również walczył na Górnym Czerniakowie.
Losy po Powstaniu:
27 września 1944 r. na Pradze zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego, w stopniu kanoniera wcielony do 1. pułku piechoty 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W składzie 1. pp uczestniczył w zdobyciu Warszawy, 15 lutego 1945 wyróżniony za udział w walkach o Złotów, Jastrów, Rederitz (Kłomino), Frydląd Pomorski (Debrzno). W marcu 1945 wyróżniony za udział w walkach o Tempelburg (Czaplinek), Falkenburg (Złocieniec) i Dramburg (Drawsko Pomorskie). W kwietniu i maju 1945 wyróżniony za forsowanie Odry i walki o Berlin.
Losy po wojnie:
Pod koniec maja 1945 r. zdemobilizowany, w marcu 1946 r. ponownie powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą zakończył rok później. W 1951 r. ujęty podczas próby ucieczki do Austrii, skazany na 8 lat więzienia i robót przymusowych, karę odbywał w Więzieniu nr 1 we Wronkach oraz w kopalniach węgla kamiennego na Śląsku. Zwolniony przedterminowo na mocy amnestii. Po "odwilży" 1956 r. wstąpił do ZBoWiD.
Odznaczenia:
Medal "Za wyzwolenie Warszawy" (sowiecki), Medal "Za zdobycie Berlina" (sowiecki), Medal "Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” (sowiecki), Medal "Za Warszawę 1939-1945", Medal "Za Odrę, Nysę i Bałtyk".
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter