Pseudonim:
"Mały"
Data urodzenia:
1929-10-01
Data śmierci:
2015-03-19
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Armii Krajowej "Nów" (Nowogródek) - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 78. pułk piechoty - 2. kompania
Szlak bojowy:
Kampinos
Losy po wojnie:
W 1945 wstąpił do Niższego Seminarium w Niepokalanowie. 3 września 1947 roku rozpoczął nowicjat w Łodzi - Łagiewnikach pod kierunkiem o. Augusta Rosińskiego. W następnym roku złożył pierwszą profesję zakonną. Studia seminaryjne odbywał w Gnieźnie, Krakowie i Warszawie. W 1955 roku ukończył studia teologiczne. 13. 11.1955 r. przyjął w Warszawie sakrament święceń w stopniu prezbiteratu z rąk ks. bp. Wacława Majewskiego. Po święceniach został przeniesiony do klasztoru w Skarżysku-Kamiennej i skierowany do pracy katechetycznej. Następnie pełnił posługę duszpasterską w: Lęborku, Darłowie, Charzynie koło Kołobrzegu, Kołobrzegu, Koszalinie, Miedniewicach, Kaliszu, Łodzi-Łagiewnikach. Będąc w klasztorze w Kaliszu w latach 1981-1986 pełnił funkcję kapelana Wojska Polskiego w randze kapitana.
Miejsce pochówku:
Niepokalanów
Uwagi:
Właść. Lesław Jan Czerniawski (1929-2015). Urodził się 1 października 1929 roku, w Rakowie na ziemi wileńskiej. Rodzice Piotr i Malwina z domu Pacewicz, byli ziemianami. Miał siedmioro rodzeństwa. W roku 1936 rozpoczął naukę w szkole podstawowej w rodzinnej wiosce. Po rozpoczęciu wojny został skierowany do szkoły radzieckiej z wykładowym językiem rosyjskim. W czasie okupacji włączył się w czynną walkę z okupantami Polski. W wieku 13 lat wstąpił do rakowskiej organizacji Armii Krajowej „Orlęta”. Po przeszkoleniu brał udział w „małym sabotażu”. W czerwcu 1944 brał udział w akcji „Burza” na Wileńszczyźnie. W lipcu 1944 roku został wcielony do 3 kompani 78 pułku piechoty AK. W czasie Powstania Warszawskiego brał udział w walkach w Puszczy Kampinowskiej i o lotnisko bielańskie. Uczestniczył w walkach na Żoliborzu. Po rozbiciu jego grupy pod Jaktorowem 29.09. 1944 roku przedarł się z okrążenia w kieleckie i dołączył do 25 pułku AK majora Leśniaka.
Publikacje:
Wspomnienie na www.franciszkanie.gdansk.pl
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ojciec Lesław Jan Czerniawski (1929-2015) <ul>  Fot. <i>www.franciszkanie.gdansk.pl</i></ul>

Ojciec Lesław Jan Czerniawski (1929-2015)

    Fot. www.franciszkanie.gdansk.pl

Fot. <i>www.franciszkanie.gdansk.pl</i>

Fot. www.franciszkanie.gdansk.pl

Nasz newsletter