Pseudonim:
"Proboszcz"
Data urodzenia:
1908-12-21
Data śmierci:
1944-08-15
Funkcja:
szef sztabu zgrupowania
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 197 Miejsce: 20
Stopień:
kapitan rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Orszymowo
Imiona rodziców:
Jan - Felicja z Goleniewskich
Wykształcenie:
Był uczniem Liceum im. Małachowskiego w Płocku. Po zdaniu matury studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel matematyki, pracując w Płocku, Włocławku i Grodnie. W latach 30-tych przeszedł szkolenie wojskowe w Szkole Oficerów Rezerwy w Komorowie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu walczył w składzie 18. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, awansowany do stopnia porucznika.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 r. zaangażowany w działalność konspiracyjną na terenie Wyszogrodu i ówczesnego powiatu płockiego prowadząc tajne komplety oraz placówkę wydawnictw podziemnych. Prawdopodobnie wtedy nawiązał pierwsze kontakty z osobami o poglądach narodowych. Uprzedzając swoje aresztowanie ucieka do Warszawy, gdzie na początku 1943 r. zostaje oficerem Zjednoczonych Organizacji Ruchu "Miecz i Pług", które wchodzą w skład Narodowych Sił Zbrojnych. W lipcu 1944 r. obejmuje komendanturę "Miecza i Pługa" na Warszawę-Śródmieście.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - od pierwszych dni sierpnia współorganizator zgrupowania. W dniach 4-15.08.1944 szef sztabu zgrupowania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Waliców, śmiertelnie raniony w 10 minut po zakończonej sukcesem akcji unieszkodliwienia niemieckiego czołgu (lub działa samobieżnego). Pochowany przy szpitalu polowym na ul. Mariańskiej 1. Po wojnie ekshumowany i zgodnie z wolą rodziny pochowany na cmentarzu parafialnym w Orszymowie koło Wyszogrodu.
Publikacje:
Katarzyna Utracka: Zgrupowanie AK Chrobry II , Warszawa 2002; Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego , Warszawa 2002 tom 5.; Andrzej Kownacki "Jerzewski": "Jak powstało i walczyło zgrupowanie Chrobry II" , Warszawa 1993 r. „ Miejsca pamięci Zgrupowania AK „ Chrobry II”, Dom Wydawniczy Bellona - tu informacja: Poległ w dniu 15 sierpnia 1944 r. w okolicy ul. Grzybowskiej. Został pochowany przy szpitalu na ul. Mariańskiej. Po wojnie ekshumowany i pochowany w Orszymowie .W czasie Powstania walczył w stopniu kapitana, pośmiertnie mianowany majorem.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fragment  54 numeru "Biuletynu Informacyjnego" z 17.08.1944 informujący o śmierci kpt. Jana Jaroszka. Skan : 2. HBAP "Żbik"

Fragment 54 numeru "Biuletynu Informacyjnego" z 17.08.1944 informujący o śmierci kpt. Jana Jaroszka. Skan : 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter