Pseudonim:
"Stynka"
Data urodzenia:
1928-09-07
Data śmierci:
2008-06-02
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
2594
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Teodozja z domu Wosińska
Wykształcenie do 1939 r.:
Uczeń Szkoły Powszechnej nr 80 im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ul. Dobrej 68 na Powiślu. W roku 1937 wstąpił do drużyny zuchów, w latach 1938-1939 był harcerzem 30. Warszawskiej Drużyny Harcerzy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od maja 1943 r. był członkiem Szarych Szeregów. Jego sekcja w ramach działań wywiadowczych uczestniczyła m.in. w rozpoznaniu obiektów niemieckich. Pod koniec lipca 1944 r. dostał przydział do harcerskiego plutonu 101. w I Obwodzie (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 2. kompania - pluton 101, od września 1944 r. zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka” - IV pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. W sierpniu walczył w rejonie Królewska - pl. Małachowskiego - Mazowiecka, po przejściu do zgrupowania "Chrobry II" w rejonie Towarowa - Wronia.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 5 października 1944 r. - jeniec obozu tymczasowego w Fabryce Kabli w Ożarowie, następnie w Stalagu 344 Lamsdorf, potem pracował niewolniczo w kopalni węgla Stockhaim - Nürnberg.
Numer jeniecki:
105852
Losy po wojnie:
W roku 1945, po ucieczce z niewoli, jako ochotnik został wcielony do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Do 1947 r. służył w oddziale specjalnym komandosów we Włoszech i Anglii.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki. Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Wojska, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Jan Antoni Jeleniewicz Pseudonim: "Stynka" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter