Pseudonim:
"Bojan"
Data urodzenia:
1906-05-10
Data śmierci:
1996-01-01
Funkcja:
adiutant d-cy rejonu
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Zacisze
Imiona rodziców:
Łukasz - Katarzyna
Udział w kampanii wrześniowej :
We wrześniu 1939 r. żołnierz Batalionu Obrony Narodowej, uczestniczył w bitwie pod Kutnem. Wzięty do niewoli niemieckiej, z której udaje mu się zbiec.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od początku wojny - najpierw w ZOR (Związek Obrony Rzeczypospolitej) w Skolimowie, następnie w ZWZ-AK. W czasie wojny ukończył tajną podchorążówkę.Prowadził szkolenia wojskowe, organizował łączność oraz nauczał w ramach tajnych kompletów. Do jego zadań należało m. in. dowodzenie osłoną pola zrzutowego. Adiutant d-cy rejonu kpt. "Grzegorza" (Marian Bródka-Kęsicki). Przydział w lipcu 1944 r. - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon "Gątyń" (Piaseczno)
Adresy przedpowstaniowe:
Skolimów - willa "Corso", Konstancin - willa Oaza", Chylice ul. Łąkowa 12
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon "Gątyń" (Piaseczno)
Szlak bojowy:
Lasy Chojnowskie - Piskórka
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: wspomnienia Jana Klimczaka, sygn. P/1617, P/1620
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter