Pseudonim:
"Krok"
Data urodzenia:
1924-10-07
Data śmierci:
2018-06-13
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Pilitowska
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1936 roku został przyjęty do Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie (matura 1942 na tajnych kompletach) Po maturze rozpoczął studia medyczne w Szkole Sanitarnej Jana Zaorskiego, przerwane w 1944 wybuchem powstania.
Adres przed wojną:
Warszawa, ul. Cecylii Śniegockiej
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - 3. kompania, na Czerniakowie w zgrupowaniu "Kryska"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków. Walczył na Woli, Starym Mieście w reducie Pasaż Simonsa. Był jednym z nielicznych żołnierzy batalionu, którzy przeżyli zbombardowanie Pasażu w dniu 31 sierpnia 1944 roku. Po ewakuacji kanałami do Śródmieścia przeszedł na Czerniaków, biorąc udział w walkach o dom przy ulicy Okrąg 2.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Czerniakowa znalazł się w obozie przejściowym w Pruszkowie, z którego uciekł.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny brał udział w akcjach antykomunistycznego podziemia w oddziale "Błyska" - Jana Kempińskiego. Studia lekarskie kontynuował w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. W 1950 roku uzyskał dyplom lekarza. Specjalizował się w pediatrii w Akademii Medycznej w Gdańsku u prof. Henryka Brokmana. W latach 1951-1953 był ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala w Elblągu, a w latach 1953-1957 asystentem w klinice dziecięcej przy ulicy Działdowskiej w Warszawie. W 1957 wyjechał na wycieczkę do Włoch, z której nie powrócił już do kraju. W 1960 roku zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie specjalizował się w psychiatrii
Informacje dodatkowe:
Autor książki "Mrówka na szachownicy" - 1944 Batalion "Chrobry I" wspomnienia żołnierza Powstania Warszawskiego" wydanej po raz pierwszy w Nowym Jorku w 1983 roku.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Kronika Batalionu Chrobry I, tom II. Informację o śmierci przez MPW-kontakt przekazał przyjaciel, p. Jerzy K. Malankiewicz
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jan Kurdwanowski "Krok" (1924-2018). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór  WIEPW

Jan Kurdwanowski "Krok" (1924-2018). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - zbiór WIEPW

Jan Kurdwanowski "Krok" - na zdjęciu  stoi po prawej. Fot. z archiwum Marii Ciupalskiej

Jan Kurdwanowski "Krok" - na zdjęciu stoi po prawej. Fot. z archiwum Marii Ciupalskiej

Piaseczno 1940 r. Od lewej: NN,NN, Stanisław Ciupalski ps. Chruślik,Stanisław Mękarski nieco z tyłu w okularach, Jan Kurdwanowski ps Strzała, Stanisław Świderski, Czesław Kurowski i ostatni z prawej Ryszard Załęski, ps. Włodek. Przykucnięty Zdzisław Bobrowski ps Wilk. Fot. z archiwum rodzinnego S. Ciupalskiego.

Piaseczno 1940 r. Od lewej: NN,NN, Stanisław Ciupalski ps. Chruślik,Stanisław Mękarski nieco z tyłu w okularach, Jan Kurdwanowski ps Strzała, Stanisław Świderski, Czesław Kurowski i ostatni z prawej Ryszard Załęski, ps. Włodek. Przykucnięty Zdzisław Bobrowski ps Wilk. Fot. z archiwum rodzinnego S. Ciupalskiego.

Zdjęcie powojenne.

Zdjęcie powojenne.

Fot. Jan Radziukiewicz / MPW

Fot. Jan Radziukiewicz / MPW

Nasz newsletter