Pseudonim
"Krzysztof"
Data urodzenia
1913-03-01
Data śmierci
1980-04-02
Stopień
-
Stopień
podporucznik
Miejsce urodzenia
Lublin
Imiona rodziców
Tadeusz - Marianna
Działalność artystyczna - praca
W okresie międzywojennym zaczął komponować. Pisał piosenki wykonywane przed wojną w kawiarniach, jak również podczas okupacji ("Bluzeczka zamszowa", " I zawsze będzie czegoś ci brak", "Zielony kapelusik"). Komponował muzykę do komedii wystawianych w czasie wojny w warszawskim (jawnym) teatrze "Miniatury".
Udział w konspiracji 1939-1944
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 2. kompania WSOP
Oddział
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - VI batalion WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 2. kompania WSOP
Szlak bojowy
Mokotów
Losy po Powstaniu
Po powstaniu w niewoli niemieckiej (jeniec Oflagu VII A Murnau), następnie w II Korpusie Polskim we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
Losy po wojnie
Działał na emigracji w Londynie. Kierownik muzyczny teatrzyku "Niebieski Balonik" ( lata 1949-1952). Prowadzący (wraz z Wiktorem Budzyńskim) cykliczną audycję w Radio Wolna Europa – "Podwieczorek przy mikrofonie". Współpracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1978. Od 1962 w Monachium. Autor piosenek, muzyki do słuchowisk radiowych, ilustracji teatralnych.
Numer jeniecki
102291
Miejsce śmierci
Monachium
Informacje dodatkowe
Kompozytor i pianista. Współautor „Marszu Mokotowa” oraz piosenki powstańczej dedykowanej Janinie Załęskiej pt. „Sanitariuszka Małgorzatka” - gdy pod koniec sierpnia 1944 r. ppor. „Krzysztof” Jan Markowski znalazł się w szpitalu polowym, opiekowała się nim sanitariuszka „Baszty” „Małgorzata” Janina Załęska-Niewiarowska. Owocem wdzięczności pacjenta była piosenka. Słowa popularnej „Sanitariuszki Małgorzatki” napisał Mirosław Jezierski „Karnisz”. W październiku 1944 roku powstała natomiast piosenka pt. „Moja mała dziewczynka z AK" (autorem słów również był Jezierski, kompozytorem Jan Markowski), której refren brzmiał: Moja Mała Dziewczynko z AK, Przyznasz chyba, że to wielka była gra, Takie różne były końce naszych dróg, I nie wierzę, bym Cię znowu ujrzeć mógł. Choć na dworze była jesień, u mnie wiosna, I bez trwogi, że dokoła płonął świat, Tak na wskroś Cię przecież wtedy chciałem poznać, Moja Mała Dziewczynko z AK.
Rodzina
Ojciec Jana - Tadeusz Markowski (1881-1969) był śpiewakiem i aktorem, brat Andrzej (1924-1986), dyrygentem i kompozytorem.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram