Władysław (Jan) Matlakowski

Pseudonim:
"Wilke"
Data urodzenia:
1922-09-11
Data śmierci:
1944-09-15
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 171 Miejsce: 37
Stopień:
kapral podchorąży
Numer legitymacji AK:
8234
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - 1. kompania "Tadeusz" - pluton 137
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ciężko ranny 15 września 1944 r. - rany szarpane tułowia, lewego przedramienia, zmiażdżenie lewej ręki. Przeniesiony do Szpitala Polowego przy ul. Mokotowskiej 55
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł o godz. 9:30 w szpitalu polowym przy Mokotowskiej 55 w wyniku odniesionych wcześniej ran.
Miejsce pochówku:
Pochowany został w mogile tymczasowej opatrzonej krzyżem i tabliczką na ul. Mokotowskiej w ogródku, który wówczas był tymczasowym przyszpitalnym cmentarzem mieszczącym się na posesji Mokotowska 48/Aleje Ujazdowskie 37, rząd X, grób 128. Według zapisów PCK pochowany razem ze "Żbikiem" (prawdopodobnie chodzi o Kazimierza Waśkiewicza ps. Żbik z tej samej 1. kompanii "Tadeusz", poległego 13.09.1944, pochowanego na Mokotowskiej 48 w rzędzie X, grób 129). Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany na Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), do grobu rodzinnego. Na tablicy epitafijnej upamiętniony jako Władysław Matlakowski.Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany na Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), do grobu rodzinnego. Na tablicy epitafijnej upamiętniony jako Władysław Matlakowski.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, Matlakowski Jan, Matlakowski Władysław, Polski Czerwony Krzyż, archiwum rodzinne p. Hanny Łazowskiej; Tygodnik „Stolica”, 1969 r. - Fragmenty relacji Władysława Zajdler-Żarskiego o działaniach kompanii szturmowej Korpusu Bezpieczeństw a w południowej części Śródmieścia. Moczulski, L. M. nr 34/1969 s. 15, cykl „Otwarte Szkatuły".
Uwagi:
W różnych dokumentach i opracowaniach figuruje zarówno jako Władysław Matlakowski, jak i Jan Matlakowski. W zapisach PCK - Jan Władysław Matlakowski, na Murze Pamięci - Jan Matlakowski.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter