Pseudonim:
"Lewandowski"
Data urodzenia:
1922-12-15
Data śmierci:
2004-12-20
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Stanisława z domu Dobrowolska
Wykształcenie:
Podczas okupacji był studentem Wydziału Elektrycznego Tajnej Politechniki Warszawskiej, działającej pod przykryciem Szkoły Zawodowej II stopnia.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych - brak informacji na temat przydziału. Skończył kurs łączności i tajną podchorążówkę NSZ w 1943 r.
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne / Armia Krajowa - brak informacji na temat przydziału.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Wybuch Powstania zaskakuje go w Śródmieściu. Wraz z innymi żołnierzami NSZ włącza się do działań powstańczych w rejonie pl. Napoleona. Kwateruje przy ul. Górskiego. Jako łącznościowiec bierze udział w zakładaniu linii telefonicznych na terenie Śródmieścia. Uczestniczy w transportach żywności dla wojska i ochotników. We wrześniu, po zbombardowaniu kwater jego oddział ulega rozproszeniu. Plut. pchor. "Lewandowski" zostaje skierowany na ul. Kredytową dla wzmocnienia bunkrów. Tam pozostaje do kapitulacji.
Losy po Powstaniu:
Wraz z rodziną wychodzi z Warszawy w grupie ludności cywilnej. W drodze do Pruszkowa uciekają z kolumny i docierają do Komorowa.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po wojnie:
Powrócił z rodziną do Warszawy. Nigdy nie ujawnił swojej działalności konspiracyjnej i powstańczej. Na 2 tygodnie przed śmiercią swoje wspomnienia podyktował wnukowi.
Źródła:
Wspomnienia wojenne Jana Matyni Łyżwińskiego w zbiorach MPW, sygn. P/3499
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jan Matynia-Łyżwiński "Lewandowski". Fot. AR MPW

Jan Matynia-Łyżwiński "Lewandowski". Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Nasz newsletter