Pseudonim:
"Podkowa"
Data urodzenia:
1922-02-23
Data śmierci:
1981-05-06
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Mieczysław - Eliza
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do "Wachlarza" wstąpił w lipcu 1942 r.- IV Odcinek - patrol dywersyjny Mińsk. Do Warszawy powrócił 12.10.1943 r. Na początku 1944 r. przedostał się wraz z grupą por. "Piotra" na Wołyń do 27. Dywizji Piechoty AK.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - dowódca drużyny w plutonie por. "Piotra", na Górnym Czerniakowie w plutonie por. "Czarnego". Przepłynął Wisłę 20.09.1944 r. wraz z grupą rannych (relacja Marka Szymańskiego).
Odniesione rany:
W sierpniu 1944 r. ranny w nogę na Muranowie, umieszczony w Szpitalu Jana Bożego przy ul. bonifraterskiej. Ponownie ranny we wrześniu na Górnym Czerniakowie.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Śródmieście - Górny Czerniaków - przeprawa przez Wisłę - Saska Kępa.
Losy po Powstaniu:
Przewieziony do szpitala polowego w Aninie.
Miejsce śmierci:
Falenica
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, w kwaterze "Parasola"
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4.
Informacje dodatkowe:
Żołnierz "Wachlarza", uczestnik akcji "Góral", akcji Wilanów oraz zamachu na gubernatora Fischera. Brał udział w walkach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ppor. Jan Popowski „Podkowa” z Batalionu „Czata 49” po wyjściu z kanałów na jednej z posesji przy ul. Wareckiej. Autorem zdjęcia jest  Joachim Joachimczyk „Joachim”. Ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IP/2545

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ppor. Jan Popowski „Podkowa” z Batalionu „Czata 49” po wyjściu z kanałów na jednej z posesji przy ul. Wareckiej. Autorem zdjęcia jest Joachim Joachimczyk „Joachim”. Ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IP/2545

Nekrolog prasowy z maja 1981 r. Z archiwum rodzinnego udostępnił p. Sebastian Popowski.

Nekrolog prasowy z maja 1981 r. Z archiwum rodzinnego udostępnił p. Sebastian Popowski.

Nasz newsletter