Pseudonim:
"Lumeński"
Data urodzenia:
1902-08-15
Data śmierci:
1952-09-06
Funkcja:
mechanik
Miejsce urodzenia:
Płock
Praca w latach okupacji niemieckiej:
Jako mechanik pracował w zakładach mechanicznych na Woli, gdzie naprawiano niemiecki sprzęt pancerny zniszczony na Froncie Wschodnim.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - pluton pancerny "Wacek", ochotnik.
Dzielnica:
Wola. Od 2 sierpnia 1944 r. uczestniczył w naprawach zdobytych przez zgrupowanie "Radosław" dwóch niemieckich czołgów typu Pz.Kpfw. V "Panther" Ausf. G, które udało mu się uruchomić. Do upadku Woli był mechanikiem nadzorującym zdobyczne maszyny.
Odznaczenia:
2 sierpnia 1944 r. wieczorem, po uruchomieniu pierwszego czołgu, został odznaczony osobiście przez Dowódcę AK gen. "Bora" Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (było to pierwsze tego typu odznaczenie nadane podczas Powstania).
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Uwagi:
Majster "Lumeński" w większości książek opisujących zdobycie i uruchomienie zdobycznych "Panter" występuję pod błędnym nazwiskiem, jako Łuniewski.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

3 sierpnia 1944 r. - ogród przy ul. Okopowej, majster Jan Uniewski we włazie naprawianej "Pantery"

3 sierpnia 1944 r. - ogród przy ul. Okopowej, majster Jan Uniewski we włazie naprawianej "Pantery"

Nasz newsletter