Pseudonim:
"Znicz"
Data urodzenia:
1916-06-25
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
dowódca plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 134 Miejsce: 61
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku - żołnierz Obwodu Praga Okręgu Warszawa-Miasto Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Na terenie 4. Rejonu prowadził szkolenia w ramach Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty; w 1943 r. objął dowodzenie plutonem, w którym kontynuował szkolenie, działalność dywersyjno-sabotażową, wywiadowczą oraz kolportaż prasy podziemnej. Przydział w lipcu 1944 r. - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1626 - dowódca plutonu.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1626 - dowódca plutonu.
Szlak bojowy:
Praga. 1 sierpnia 1944 r. o godz. "W" z podstaw wyjściowych u wylotu ul. Praskiej na ul. Św. Wincentego poprowadził natarcie swojego plutonu, który rozwijając tyralierę, w składzie zgrupowania 1626, wzdłuż ul. Odrowąża zmierzał do opanowania nasypu kolejowego i szturmu na teren dawnych koszar 36. pułku piechoty Legii Akademickiej przy ul. 11 Listopada.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas natarcia na koszary 36. pp Legii Akademickiej u zbiegu ul. Św. Wincentego i 11 Listopada. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim, w mogile zbiorowej razem z por. "Rokitą" (Czesław Mazek) - dowódcą zgrupowania 1626 poległym w tym samym natarciu.
Jan Wójcik Pseudonim: "Znicz" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kamień-pomnik upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz” odsłonięty 2 października 2014  na Rondzie Żaba

Kamień-pomnik upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz” odsłonięty 2 października 2014 na Rondzie Żaba

Nasz newsletter