Janina Zofia Augustyńska

Pseudonim:
"Janina"
Data urodzenia:
1920-08-17
Data śmierci:
1944-08-13
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Stanisław - Marianna (Marcjanna) z domu Matuszewska
Nazwisko panieńskie:
Janina Zielewicz
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończyła szkołę powszechną w Bydgoszczy, potem uczęszczała do bydgoskiego Żeńskiego Katolickiego Gimnazjum Humanistycznego, w którym zdała maturę. W okresie nauki gimnazjalnej wstąpiła do ZHP.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. W lutym 1942 r. wraz z braćmi Stefanem i Bolesławem została aresztowana przez Gestapo w swoim mieszkaniu, w którym podczas rewizji odnaleziono broń. Rodzeństwo przesłuchiwane było w siedzibie Gestapo w al. Szucha, po czym osadzone na Pawiaku i Serbii (oddział kobiecy). Po wykupieniu z Pawiaka w lecie 1943 r. Janina wzięła ślub z Jędrzejem Augustyńskim, harcmistrzem Hufców Polskich.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Ogrodowa...
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Harcerska" sanitariat.
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Brat Stefan był zastępcą dowódcy kompanii "Gertruda", poległ 1.08.1944 na Woli, mąż Jędrzej poległ 13.08.1944 na ul. Kilińskiego.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa na ul. Kilińskiego w wyniku eksplozji zdobycznego niemieckiego "ciężkiego nosiciela ładunków" (Sd.Kfz.301 Ausf.C - Schwere Ladungsträger B-IV Borgward).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter