Janina Cichowlas - Kosmaczewska

Pseudonim:
"Wigry"
Data urodzenia:
1911-08-24
Data śmierci:
1990-05-03
Funkcja:
sanitariuszka
Udział w konspiracji:
W konspiracji od stycznia 1944 roku pod pseudonimem "Wigry". Ukończyła kurs sanitarny. Była również kolporterką prasy podziemnej, a jej mieszkanie służyło jako miejsce pracy konspiracynej.
Oddział :
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - WSK - szpital powstańczy zorganizowany i prowadzony przez placówkę "Kordian" w Ursusie, ul. Piłsudskiego. Przełożony - dr Jerzy Włoczewski (1910-1993) − lekarz, komendant placówki "Kordian"
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Informacje dodatkowe:
Z własnych funduszy zaopatrywała szpital powstańczy w leki oraz oddawała krew na potrzeby rannych. Niejednokrotnie udało jej się wyprowadzić więźniów z obozu przejściowego w Pruszkowie. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się należący do p. Janiny Cichowlas - Kosmaczewskiej fartuszek sanitarny używany przez nią w w sierpniu 1944 r. w szpitalu powstańczym w Ursusie
Źródła:
MPW-zbiory: P/3008, nr inw. MPW-M/1912, relacja Aleksandry Pieśkiewicz, dołączona do MPW-M/1912
Publikacje :
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Kö / red. nauk. Piotr Rozwadowski, Wyd. "Bellona”, Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2002, str. 317
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter