Pseudonim:
"Bogna"
Data urodzenia:
1919-02-05
Data śmierci:
2019-06-25
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1941 roku została członkiem konspiracyjnej organizacji Konfederacja Narodu (KN). Wprowadzona przez Bronisławę Ruczyńską - Kurzynę, koleżankę z tajnego seminarium Uniwersytetu Warszawskiego prowadzonego przez profesora Kazimierza Kumanieckiego. W Konfederacji Narodu Maria Iwanicka ps. "Małgorzata" powierzyła jej kierowanie pocztą organizacji. Ponadto pełniła funkcję łączniczki Mieczysława Choynowskiego ps. "Gaduła". Wraz z Romualdą Kobylińską ps. "Zula" weszła w skład zespołu adiutantury Grupy Dowodzenia (UBS).
Oddział:
W czasie Powstania Warszawskiego wraz z łączniczką Agnieszką Cybichowską ("Jaga", "Zyta") została skierowana do kpt. Niebory. 8 sierpnia 1944 odesłane przez kpt. Nieborę do dyspozycji komendanta Zgrupowania "Radosław" na Starym Mieście. Janina Grabikówna-Bellwon wraz z Krystyną Frankowską ps. "Joanna Krystyna", Agnieszką Cybichowską "Zytą", Haliną Dudzik - Jędrzejewską znalazły się w batalionie "Miotła".
Losy po Powstaniu:
Po upadku Starówki wraz z mieszkańcami domu profesorskiego przy ul. Brzozowej i koleżankami trafiła wypędzona jako ludność cywilna do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Z Pruszkowa wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück (numer więźnia 63808), a po trzech tygodniach pobytu w KL Ravensbrück przeniesiona do Kommando Sachsenhausen jako robotnica przymusowa w tamtejszej fabryce kabli. Wyzwolona 3 maja 1945 roku przez wojska amerykańskie w miejscowości Jamel/Schwerin
Losy po wojnie:
Przez Lubekę transportem morskim powróciła do kraju 16 stycznia 1946 roku. Zamieszkała na stałe w Gdańsku. Była kustoszem dyplomowanym Biblioteki Gdańskiej PAN.
Nazwisko po mężu:
Janina Bellwon
Miejsce pochówku:
Gdańsk, Cmentarz Centralny "Srebrzysko"
Publikacje:
Zofia Kobylańska "Konfederacja Narodu w Warszawie", PAX, Warszawa 1999, s. 95, 121, 172
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego: Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, odręcznie spisana relacja Janiny Grabik-Bellwon, informacje przekazane przez Dział GI (2017). Nekrolog prasowy - Dziennik Bałtycki, 2019, Gazeta Wyborcza, data emisji 28.06.2019, Aleksander Baliński, wspomnienie "Janina Bellwon (1919-2019), dostęp on-line: www.czasopisma.pan.pl
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter