Pseudonim:
"Nina"
Data urodzenia:
1926-04-25
Data śmierci:
2023-07-11
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Rozalia z domu Buchalska
Wykształcenie do 1944 r.:
W czasie wojny uczyła się w Szkole Zawodowej w Wydziale Gospodarczym Miejskiego Urzędu Szkolnego przy ul. Marszałkowskiej 95
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Browarna 16
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - Działu Zabezpieczenia Dzieł Sztuki przy Delegaturze Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na miasto Warszawę, Rejon Śródmieście Północ, wprowadzona przez przyszłego męża Jana Chrzana. Do jej zadań należała aprowizacja oraz zabezpieczanie dzieł sztuki i zbiorów kultury narodowej. Jej bezpośrednim przełożonym był JJan Chrzan ps. Goya, Kierownik Działu Zabezpieczenia Dzieł Sztuki. W końcowym etapie Powstania pracownicy działu brali czynny udział w budowaniu barykad, ratowaniu ludzi oraz ich mienia, a także pomagali w ewakuacji rannych
Dzielnica:
Śródmieście Północ - ulica Bracka, Chmielna, Jasna, Aleje Jerozolimskie, Plac Napoleona
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną. Wraz z Janem Chrzanem na kilka dni zatrzymali się pod Warszawą, a następnie przeniosła się do Jaktorowa.
Nazwisko po mężu:
Janina Chrzan - w styczniu 1949 r. wyszła w Warszawie za mąż za Jana Chrzana ps. "Goya" (1905-1993), artystę malarza, członka Związku Polskich Artystów Plastyków, w czasie Powstania Warszawskiego kierownika Działu Zabezpieczenia Dzieł Sztuki, po kapitulacji nadzorowującego od 12.10.1944 r. ewakuację archiwów, bibliotek i warszawskich muzeów, włączony przez prof. Stanisława Lorentza do ekipy zabezpieczającej dzieła sztuki w Muzeum Narodowym pod kierownictwem Michała Walickiego.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Czerniakowski (róg Bonifacego i Powsińskiej), kwatera W 2123
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Janina Irena Kondzioła "Nina", zdjęcie wykonane tuż po 1945 r.  Fot. archiwum rodzinne

Janina Irena Kondzioła "Nina", zdjęcie wykonane tuż po 1945 r. Fot. archiwum rodzinne

Nasz newsletter