Pseudonim:
„Teresa”
Data urodzenia:
1897-06-05
Data śmierci:
1981-04-04
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Nazwisko panieńskie:
Poszwińska
Praca i działalność społeczna:
Nauczycielka w szkole powszechnej im. J. Piłsudskiego w Pruszkowie, działaczka społeczna.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - WSK (Wojskowa Służba Kobiet).
    Od marca 1940 r. komendantka organizacji kobiecej Związku Odbudowy Rzeczypospolitej w Pruszkowie, następnie komendantka służby kobiet w Komendzie I Okręgu Związku Odbudowy Rzeczypospolitej, od 1942 r. w Armii Krajowej, pełniła funkcję inspektora Wojskowej Służby Kobiet lewobrzeżnych rejonów VII Obwodu „Obroża”, organizowała struktury Wojskowej Służby Kobiet, uczestniczyła jako nauczycielka w tajnym nauczaniu organizowanym na terenie Pruszkowa.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sztab - w czasie Powstania Warszawskiego uczestniczyła w niesieniu pomocy warszawiakom w obozie przejściowym Dulag 121.
Losy po Powstaniu:
W październiku 1944 r. została mianowana inspektorem Wojskowej Służby Kobiet Obwodu AK „Wrona”, była redaktorką prasy podziemnej Obwodu „Wrona” AK. W 1945 r. aresztowana i zesłana do łagru „Jajwa” na Syberii,.
Losy po wojnie:
Do Polski powróciła w 1946 r., na nowo podjęła pracę jako nauczycielka, od 1966 r. członkini Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nota biograficzna: Muzeum Dulag 121
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Janina Młodzińska z d. Poszwińska, ps. „Teresa” (1897-1981) Fot. ze zbiorów <i>Muzeum Dulag 121</i>

Janina Młodzińska z d. Poszwińska, ps. „Teresa” (1897-1981) Fot. ze zbiorów Muzeum Dulag 121

Nasz newsletter