Pseudonim:
"Sekund"
Data urodzenia:
1921-12-04
Data śmierci:
2015-09-29
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Sylwester - Zofia z domu Styczyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1.07.1942 r. - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - V zgrupowanie "Siekiera" - 4. kompania - pluton 1107 (Oddział Głuchoniemych)
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Twarda 57
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 3. kompania - II pluton "Mundka" (dawny 1107 z 4. kompanii V zgrupowania "Siekiera" - Oddział Głuchoniemych)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Uczeń i wychowanek Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. W czasie Powstania pełnił służbę wartowniczą i aprowizacyjną, brał też udział w akcjach zbrojnych, między innymi w walkach o gmach YMCA oraz w obronie placu Trzech Krzyży. W 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku wystąpił w filmie dokumentalnym Katarzyny Rimpler "Eksplozja ciszy" poświęconym żołnierzom Plutonu Głuchoniemych walczącym podczas Powstania Warszawskiego.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 07.10.2015
Archiwum Historii Mówionej:
Janusz Bedyński Pseudonim: "Sekund" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Janusz Jerzy Bedyński "Sekund" (1921-2015)

Janusz Jerzy Bedyński "Sekund" (1921-2015)

Pan Janusz podczas wywiadu w 2006 roku. Fot. Archiwum Historii Mówionej.

Pan Janusz podczas wywiadu w 2006 roku. Fot. Archiwum Historii Mówionej.

Nasz newsletter