Janusz Edward Klemski-Klemczyński

Pseudonim:
"Kapucyn"
Data urodzenia:
1927-05-12
Data śmierci:
2011-01-03
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Konin
Imiona rodziców:
Edward - Bronisława
Udział w konspiracji 1939-1944:
Członek "Bojowych Szkół" Szarych Szeregów; w latach okupacji uczęszczał na tajne komplety. W maju 1944 r. aresztowany przez Gestapo, przeszedł ciężkie śledztwo w al. Szucha, był więźniem Pawiaka (cela 243). Uratował go wujek - ksiądz Roman Ciesiołkiewicz, poprzez bogatych Braci Pakulskich, posiadaczy dużych sklepów żywnościowych, którzy przekupili gestapowca. Wolność odzyskał na krótko przed Powstaniem Warszawskim.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" (przydział prawdopodobny)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ: Chłodna - Żelazna - Leszno
Losy po Powstaniu:
Ujęty na Woli w pierwszym tygodniu sierpnia 1944 r. przeszedł przez obóz przejściowy w kościele św. Stanisława przy ul. Wolskiej, tam cudem uniknął egzekucji - skierowany do rozbierania barykad, następnie wywieziony do obozu pracy na Dolnym Śląsku (Brieg - Brzeg), gdzie spotkał ujęte razem z nim matkę i siostrę. Zimą 1945 r. polscy więźniowie pieszym marszem dotarli do Nieder Salzbrun (Solice Dolne), gdzie do zakończenia wojny pracowali w fabryce.
Losy po wojnie:
Po wojnie poszedł na studia medyczne - został lekarzem. Ożenił się z Anną z domu Setkowicz, z którą miał troje dzieci: Lucynę, Małgorzatę i Dorotę. Pracował w Nowogrodźcu, Częstochowie oraz Ibadanie w Nigerii. Z całą rodziną uciekł do Australii. Za granicą używał nazwiska Klemski. Po śmierci Anny ponownie się ożenił - z Japonką o imieniu Fumi, z którą zamieszkał w Kalifornii.
Miejsce śmierci:
USA - Kalifornia
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter