Pseudonim:
„Mańka”, „Długi"
Data urodzenia:
1929-09-05
Data śmierci:
-
Funkcja:
listonosz, łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Kazimierz - Kazimiera z domu Woźniak
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
Od 1943 roku w Armii Krajowej i harcerstwie (16. Warszawska Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego), wprowadzony przez kolegę Tadeusza Sułowskiego. Zajęcia odbywały się w różnych lokalach konspiracyjnych a także w mieszkaniu pp. Mańkowskich przy ul. Wilczej 65.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wilcza 65 m. 22
Oddział :
Harcerska Poczta Polowa - punkt przy ul. Lwowskiej, listonosz-ochotnik
Szlak bojowy :
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu został wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). W Ursusie udało mu się zbiec z transportu. Po kilku tygodniach odnalazł w Kielcach ojca i matkę. Do Warszawy powrócili wkrótce po jej wyzwoleniu.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej - mgr inż. specjalista od instalacji sanitarnych.
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec, Kazimierz, był organizatorem kompletów gimnazjalnych. 1 sierpnia 1944 r. matka Janusza została ciężko ranna. Wobec nieobecności ojca w Warszawie Janusz przejął wszystkie obowiązki gospodarza domu. W wolnych godzinach po zgłoszeniu się na punkt poczty harcerskiej przy ul. Lwowskiej, roznosił listy po swojej dzielnicy. Był także w razie potrzeby łącznikiem.
Źródła:
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - zaliczony okres służby od marca 1943 do września 1944 w tym Powstanie Warszawskie, Pokój Kombatanta MPW: materiały do Słownika Uczestników PW: MPW-teczka, MPW-ankieta. Pan Janusz Mańkowski "Mańka" wymieniany w książce Andrzeja Czarskiego "Najmłodsi żołnierze walczącej Warszawy", s. 64, 69-70.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter