Pseudonim:
"Zadora"
Data urodzenia:
1921-12-15
Data śmierci:
2007-05-24
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ryszard - Lidia z domu Denel
Wykształcenie:
W 1939 r. ukończył Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa "Bociany" - Baza Lotnicza "Łużyce".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa "Bociany" - Baza Lotnicza "Łużyce", następnie zgrupowanie AK w Lasach Sękocińskich i Chojnowskim; od 17.08.1944 r. - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - III pluton.
Szlak bojowy:
Okęcie - Lasy Sękocińskie - Lasy Chojnowskie - Wilanów - Sadyba - Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Skierniewicach, następnie Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
220851
Losy po wojnie:
Po powrocie z obozu, za swój udział w Powstaniu Warszawskim, na przestrzeni wielu lat był prześladowany przez UB, co skutkowało poważnymi utrudnieniami w znalezieniu pracy, jak również awansowaniu na stanowiska adekwatne do posiadanych kwalifikacji. Mimo to, dał się poznać jako wysokiej klasy specjalista od organizacji i zarządzania, pełniąc funkcje kierownicze, m.in. na stanowiskach: kapitana Portu Praskiego w Państwowym Zarządzie Wodnym (1947-1949), kierownika Nadzoru Wodnego w Okręgowym Zarządzie Wodnym w Nieporęcie (1959-1967). W 1962 r. brał udział w tworzeniu Jeziora Zegrzyńskiego. W latach 1972-1981 piastował kierownicze funkcje w Politechnice Warszawskiej. Po przejściu na emeryturę 31.12.1981 r., powrócił do realizacji swojej wodniackiej pasji tworząc w Ryni nad Jeziorem Zegrzyńskim, na amerykańskiej barce desantowej, małą firmę oraz port dla przyjaciół i znajomych żeglarzy, które z czasem rozwinął, a po latach przekazał młodszemu synowi Jackowi. Awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny (starszeństwo z dn. 11.11.1944), porucznika w stanie spoczynku 11.12.2003 r., kapitana - 9.11.2006 r.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter