Pseudonim:
"Jastrzębiec"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-08-28
Funkcja:
dowódca drużyny
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 135 Miejsce: 50
Rocznik:
1921
Stopień:
kapral podchorąży, podporucznik czasu wojny (1944)
Udział w konspiracji 1939-1944:
Teren Młodzieży Nowej Polski w Konfederacji Narodu - zastępca kierownika, Mieczysława Kurzyny. Elew Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty - szkoły nie ukończył.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Mieczyków" - dowódca drużyny
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Od 1.08.1944 r. wraz ze swoją drużyną brał udział w walkach w rejonie Monopolu Tytoniowego, atakując od ulicy Pawiej 59, gdzie został lekko ranny; po opatrzeniu pozostał w oddziale. W nocy drużyna pod dowództwem por. "Lechnowskiego" (Ledóchowski) brała udział w walkach na Nowolipiu i następnie 2.08.1944 r. wzmocniła obsadę budynku Monopolu Tytoniowego przy ulicy Dzielnej. 3.08.1944 r. drużyna powróciła do plutonu "Mieczyków".
Odniesione rany:
7.08.1944 r. ulega ciężkiemu poparzeniu podczas patrolu na terenie Cmentarza Ewangelickiego.
Awanse:
wniosek awansowy Awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny, wniosek z 12.08.1944 r. podpisany przez mjr. "Witolda" - Rozkaz Nr 3. 13/8.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas bombardowania na kwaterze batalionu na ul. Mławskiej 3/5.
Informacje dodatkowe:
W czasie Powstania ppor. „Jastrzębiec” ożenił się z łączniczką "Halą Olszewską" (Haliną Smoleńską). Ślub odbył się w Katedrze św. Jana 15.08.1944 r. Świadkami byli sierż.pchor. Stanisław Orlikowski "Bocheński", ranny ppor. "Miecz" (Mieczysław Kurzyna) i sanitariuszka "Nina" (Janina Wyleżyńska).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter