Pseudonim:
"Janusz"
Data urodzenia:
1928-02-27
Data śmierci:
2016-07-01
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Włodzimierz Wołyński
Imiona rodziców:
Aleksander - Irena z domu Tkaczyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - 2. kompania
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Noakowskiego 12 m 67
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania
Odniesione rany:
Kilkakrotnie ranny ( płuca, noga) m. in. na terenie getta i w Ogrodzie Krasińskich
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - szpitale. Po upadku Starego Miasta przeniesiony przez kolegów ze szpitala na Długiej kanałami do Śródmieścia. Umieszczony w szpitalu na Foksal, na pierwszym piętrze. Świadomy braku możliwości ucieczki w razie wkroczenia Niemców przeczołgał się na parter. W kilka minut po tym do jego sali na pierwszym piętrze wpadł pocisk - wszyscy zginęli.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W powstaniu brały udział także matka Janusza - Irena Szuch i siostra Teresa ps. "Miła".
Losy po Powstaniu:
7 września szpital przy Foksal zajęli Niemcy - SS i Wermacht. Ciężko rannych przeznaczano na rozstrzelanie ( kierowano pod mur), lżej rannych umieszczano na ciężarówkach. Janusz znalazł się pod murem, spod którego zabrał go podoficer Wermachtu, może dlatego, że towarzyszył mu syn niewiele starszy od powstańca. Rannych zawieziono do szpitala na Woli strzeżonego przez wartę. W nocy polski personel wykradł go i zawiózł furmanką do Leśnej Podkowy do willi pana Baniewicza. Janusz postanowił szukać matki. Udał się pieszo na dworzec, gdzie spotkał znajomą matki - Longinę Postępską. Pani Postępska wzięła go do siebie, przebrała i wyrobiła papiery. Przekazano mu wiadomość, że matka znajduje się w obozie pod Częstochową. W drodze został złapany przez Niemców, jednak cudem udało mu się uciec. Dotarł do dziadka swego kolegi Kemusa, którego dziadek był fornalem w majątku pod Częstochową. Udzielono Januszowi schronienia i tam zastała go idąca śladami syna matka.
Dalsze losy:
Żołnierz ochrony gen. Leopolda "Niedźwiadka" Okulickiego (szef ochrony). Po aresztowaniu generała Okulickiego, Janusz przekroczył nielegalnie granicę Polski z dwoma łączniczkami z Parasola - "Alą III" (Alina Wysocka) i "Scarlett" (Janina Lutyk) Dotarł do Włoch, gdzie wstąpił do 7 pułku ułanów. Jednocześnie w Warszawie Urząd Bezpieczeństwa zorganizował dwutygodniowy "kocioł" w mieszkaniu Szuchów przy ul. Noakowskiego 12/67. Janusz Szuch nie powrócił już do kraju - pozostał na stałe w Anglii.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Anglia
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW. Prezentowane w biogramie zdjęcie pochodzą z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej, siostrzenicy Janusza Szucha
Publikacje:
Teresa Lubomira Szuch Lewtak-Stattler "Mirka", "Miła": "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój... : od "Parasola" do "Żubra" (wspomnienia )
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z okresu dzieciństwa - Janusz z siostrą Teresą w domu rodzinnym na Kresach, w kolonii Stasin k. Włodzimierza  Wołyńskiego. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Fotografia z okresu dzieciństwa - Janusz z siostrą Teresą w domu rodzinnym na Kresach, w kolonii Stasin k. Włodzimierza Wołyńskiego. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Janusz z matką Ireną Szuch w mieszkaniu przy Noakowskiego 12. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Janusz z matką Ireną Szuch w mieszkaniu przy Noakowskiego 12. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Janusz Szuch. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Janusz Szuch. Zdjęcie z archiwum rodzinnego p. Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Nasz newsletter