Janusz Witold Witold Preyss

Pseudonim:
"Kowalski"
Data urodzenia:
1928-05-30
Data śmierci:
-
Funkcja:
kanonier
Stopień:
kanonier
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Witold - Hanna Bogusławska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 r. wstąpił do 21 WDH i Harcerskiego Oddziału Wojskowego "Żbik", harcerz Gniazdo "Żwawy Burek" - pluton "Mauli", pseudonim "Klon", "Wierch”, zastępowy. Dokonywał aktów małego sabotażu: zrywanie flag niemieckich – zawieszanie flag polskich, umieszczanie napisów i afiszów antyniemieckich na murach, podrzucanie ulotek. Był uczniem Szkoły Ziemi Mazowieckiej w Warszawie na ul. Klonowej 16, a następnie kontynuował naukę na tajnych kompletach.
Oddział:
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf - przybył do obozu 7 października 1944 r., następnie 21 października do Stalagu XVIII C Markt-Pongau, potem trafił do komanda w Salzburgu, komanda w Prutz koło Landecu.
Numer jeniecki:
105300
Losy po wojnie:
Po oswobodzeniu przeszedł w Szwajcarii "kwarantannę", po czym został wcielony do internowanej w tym kraju 2 Dywizji Strzelców Pieszych gen. Bryg. Bronisława Prugara-Ketlinga. Po demobilizacji (początek lipca 1945 r.) przybył do Francji, przebywał w Grenoble i Lille, po czym trafił do II Obozu Zbornego Wojska Polskiego w La Courtine, gdzie ukończył szkołę średnią. Po zdaniu matury w 1946 roku wrócił przez Anglię i Szkocję do kraju. Po powrocie do kraju ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomii w Sopocie, 36 lat przepracował w spółdzielczości transportowej, będąc równocześnie działaczem samorządu spółdzielczego, okresowo na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Odznaczony min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Mieszka w Gdyni
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter