Pseudonim:
"Miś"
Data urodzenia:
1921-12-11
Data śmierci:
2012-04-08
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Numer legitymacji AK:
305
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 zgłosił się na ochotnika do wojska. Jako członek Związku Strzeleckiego został wcielony do 1. kompanii III batalionu Obrony Narodowej przy 36 pp Legii Akademickiej. 24 września 1939 r. wraz z innymi żołnierzami i oficerami zgrupowanymi we Włodzimierzu Wołyńskim dostał się do sowieckiej niewoli. Uciekł z miasta przed wejściem NKWD.
Nazwisko konspiracyjne:
Turczyk
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 4. Rejon - XII zgrupowanie im. Łukasińskiego (batalion "Łukasiński") - 179. kompania "Prypeć"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - poczet dowódcy, w Śródmieściu w kompanii ochrony sztabu Obszaru Warszawskiego AK "Koszta".
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau, w niewoli, jako poszukiwany przez Gestapo, występował pod fałszywym nazwiskiem Turczyk, wyzwolony 29.04.1945 przez wojska amerykańskie.
Numer jeniecki:
102408
Losy po wojnie:
Pozostał na Zachodzie, od 1948 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał obywatelstwo. Absolwent Uniwersytetu Stanforda. Wykładał politologię na uniwersytetach w Princeton (docent), Oxfordzie, Claremont i college'u Pomona. Pracował jako konsultant Białego Domu. W latach 1979-1984 był członkiem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor publikacji o Powstaniu Warszawskim i zbrodni sowieckich. Jego wydana w 1962 roku książka "Death in the Forest. The Story ot Katyn Forest Massacre" ("Śmierć w lesie. Historia mordu katyńskiego"; wydanie polskie: "Katyń", 1989), poświęcona zbrodni katyńskiej, była wielokrotnie wznawiana i wydawana w wielu krajach (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Norwegia, Polska).
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych, Medal Wojska (czterokrotnie), Order Zasługi II klasy - Komandoria z Gwiazdą, Order Polonia Restituta klasy IV, III i II.
Miejsce śmierci:
Brush Prairie w stanie Waszyngton - USA.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Janusz Kazimierz Zawodny ps. "Miś" (1921-2012). Fot. z archiwum rodzinnego.

Janusz Kazimierz Zawodny ps. "Miś" (1921-2012). Fot. z archiwum rodzinnego.

Nasz newsletter