Janusz Euzebiusz Zwoliński

Pseudonim:
"Karp"
Data urodzenia:
1925-05-04
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Piaseczno
Imiona rodziców:
Józef - Feliksa
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Grupy Szturmowe - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton "Bogusław"
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton osłony
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w Pęcicach, podczas starcia z Niemcami sił IV Obwodu wyprowadzonych z Warszawy przez komendanta ppłk. "Grzymałę" (Mieczysław Sokołowski)
Uwagi:
Wiosną 1944 roku planowano, że harcerski pluton 438 wraz z plutonem GS „mokotowskim” i praskim plutonem "Jurand” zasilą nową, 3. kompanię w batalionie Kedywu KG AK "Zośka”, jednak wybuch Powstania Warszawskiego uniemożliwił przeprowadzenie tej reorganizacji. Ostatecznie utworzenie 3. kompanii „Giewont” Batalionu „Zośka” odbyło się w miejscu postoju batalionu na Woli i zaczęło być realizowane dopiero po Godzinie „W”. Jako datę utworzenia 3. Kompanii przyjmuje się 2 sierpnia 1944 r., jednak w wielu opracowaniach powtarzana jest błędna informacja, jakoby żołnierze plutonu 438 i plutonu „Juranda” byli w okresie konspiracji żołnierzami 3. Kompanii batalionu „Zośka”. Jest to niezgodne z prawdą historyczną i oficjalnym stanowiskiem Komisji Historycznej Środowiska Żołnierzy Batalionu "Zośka" z października 2001 roku.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

strz. z cenz. Janusz Euzebiusz Zwoliński "Karp" (1925-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3946

strz. z cenz. Janusz Euzebiusz Zwoliński "Karp" (1925-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/3946

Ujęcie tożsame - udostępnił p.  Daniel Wolborski, Klub PTTK "Varsovia"

Ujęcie tożsame - udostępnił p. Daniel Wolborski, Klub PTTK "Varsovia"

Nasz newsletter