Pseudonim:
"Drogomir"
Data urodzenia:
1906-08-30
Data śmierci:
1948-12-14
Funkcja:
kierownik warsztatu rusznikarskiego
Stopień:
rotmistrz kawalerii
Miejsce urodzenia:
Nowa Czartoria, powiat Żytomierz
Imiona rodziców:
Platon - Irena z domu Glasberg
Wykształcenie:
Ukończył Politechnikę Warszawską, a następnie Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 ewakuował fabrykę broni z Warszawy do Brześcia Litewskiego
Udział w konspiracji 1939-1944:
Z Brześcia Litewskiego powrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę nauczyciela, a po zamknięciu szkoły przez Niemców pracował w PCK. W okresie okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej, wykładał w tajnej podchorążówce, kierował warsztatem produkującym broń.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
W 1945 wstąpił do wojska, został mianowany szefem Departamentu Kwaterunkowo-Budowlanego MON, w stopniu pułkownika. Był jednym z twórców Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Aresztowany 23 lutego 1948 w czasie podróży służbowej do Wrocławia i oskarżony o systematyczne "sabotowanie działalności Departamentu Kwaterunkowo-Budowlanego MON na odcinku budowlanym ze szkodą dla obronności państwa” i o stworzenie monopolu na dostawy prywatne dla wojska. Został osądzony w tzw. "sprawie kwatermistrzowskiej" (S.3292) przed Najwyższym Sądem Wojskowym w Warszawie razem z Janem Czeredysem, Stefanem Długołęckim, Feliksem Stroińskim i Feliksem Sztompką. 3 grudnia 1948 został skazany wraz ze współpodsądnymi na podst. 3 §2 Dekr.13.06.1946 karę śmierci
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter