Jerzy Marian Esden-Tempski

Pseudonim:
"Jędrek"
Data urodzenia:
1926-12-08
Data śmierci:
2021-09-19
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Kazimierz - Zofia
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Barbary 3 m.2
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 1. kompania "Ambrozja" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie przeniesiony do Stalagu VII A Mosburg k. Monachium i skierowany do pracy w jenieckim komandzie roboczym w Monachium
Numer jeniecki:
103912
Losy po wyzwoleniu :
Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu gen. Władysława Andersa we Włoszech, gdzie otrzymał przydział do 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej (2 DPanc). W 1947 r. powrócił do kraju.
Losy po wojnie:
Inżynier mechanik. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Wieloletni projektant odlewni w Biurach „Prozamet” i „Prodlew - Warszawa"
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy, GW, data emisji 22 i 23.09.2021
Uwagi:
W niektórych zapisach spotykana także kolejność nazwisk "Tempski-Esden". W 2020 roku p. Jerzy wystąpił w filmie dokumentalnym pt. "Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli".
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter