Pseudonim
"Pilot"
Data urodzenia
1935-03-09
Data śmierci
2018-04-26
Stopień
łącznik

Archiwum historii Mówionej

Miejsce urodzenia
Grodno
Imiona rodziców
Aleksander - Anna z domu Chombak
Oddział
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska "Granat" (poprzedni kryptonim "548")
Dzielnica
Mokotów
Losy po Powstaniu
Po upadku Powstania razem z chorą mamą ukrywał się w ruinach miasta.
Losy po wojnie
Prezes Ogólnopolskiego Klubu Postępu Technicznego w zegarmistrzostwie, wielokrotnie nagradzany za zasługi dla polskiego rzemiosła. Współtwórca polskiej fabryki zegarków w Błoniu. Właściciel zakładu zegarmistrzowskiego na Mokotowie.
Odznaczenia i awanse
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. Awansowany do stopnia porucznika WP w stanie spoczynku. Uhonorowany także Orderem Uśmiechu.
Miejsce pochówku
Cmentarz w Pyrach, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe - losy rodziny
Najmłodszy uczestnik powstania (9 lat) - żeby wzięto go do powstania, jak wspominał musiał "naciągnąć" metrykę. W czasie okupacji razem z kolegami spotykali się na strychu jego domu i przygotowywali się do służby łączników poznając bardzo dokładnie całą okolicę. Przysięgę złożył kilkanaście dni przed powstaniem w stolarni przy ul. Boryszewskiej. Odbierał ją od niego Zbyszek Wroński, pseudonim „Kret” (1924-1996). W czasie Powstania Jerzy Grzelak był łącznikiem i obserwatorem. Jego ojciec był żołnierzem 26. Pułku Ułanów, piłsudczykiem i jednym z właścicieli firmy wydawniczej „Trzaska, Evert, Michalski”, która wydawała m. in. encyklopedie i książki historyczne. W czasie wojny Aleksander Grzelak działał w konspiracji.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy (GW) - środ. Żołnierzy Pułku AK "Baszta" i innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram