Pseudonim:
"Wierny"
Data urodzenia:
1921-04-15
Data śmierci:
1944-09-08
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 159 Miejsce: 25
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
16084
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Stanisław - Ludwika
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Stalowa 54
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi - Junior" ("Sępy")
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Śmiertelnie ranny w rejonie Kina "Colosseum" przy ul. Nowy Świat 19, przetransportowany do szpitala polowego na Bracką 18, gdzie zmarł.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Ojciec Jerzego Stanisław zginął w czasie Powstania Warszawskiego. Według relacji dr. Ireny Ćwiertni-Sitowskiej aresztowany przez Niemców na Pradze po zakończeniu walk w dzielnicy zginął w rejonie Mostu Kierbedzia. Ekshumowany w kwietniu 1945 roku. Natomiast wg zachowanych dokumentów ekshumacja odbyła się z terenu Szpitala Wolskiego prze ul. Płockiej 26.
Uwagi:
Spotykany także zapis nazwiska "Jendryszek"
Źródła:
Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych, Henryk Leliwa-Roycewicz, Batalion A.K. "Kiliński" w Powstaniu Warszawskim, Londyn, 1979. Wymieniany jako jeden z bohaterów książki Katarzyny Drogi Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna opartej na pamiętnikach Ireny Ćwiertni, pisanych w trakcie studiów na akademii medycznej, podczas okupacji i Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo Znak, 2020.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - Listy ekshumowanych

Nasz newsletter