Pseudonim:
"Jur"
Data urodzenia:
1922-04-21
Data śmierci:
1996-08-15
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Końskie
Imiona rodziców:
Teofil - Apolonia
Wykształcenie do 1944 r. :
Szkołę powszechną ukończył w Końskich, a następnie uczył się w gimnazjum w Słupcy, gdzie także działał w harcerstwie. Po ukończeniu gimnazjum wyjechał kontynuować naukę w Warszawie. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Warszawskiej (działającej w czasie okupacji w latach 1942–1944 jako Państwowa Wyższa Szkoła Techniczna, dwuletnia szkoła półwyższa z polskim językiem wykładowym).
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - 102. kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944
Losy po Powstaniu :
Po upadku Starego Miasta wyszedł z ludnością. Wywieziony do Mittelwalde (Międzylesia) na granicy czeskiej i Breslau (Wrocław)
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Siostra Jadwiga, bracia Michał i Albin
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończył Wydział Inżynierii Sanitarnej Politechniki Warszawskiej. Budował Hutę Warszawa. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz w Zgierzu, ul. ks. Piotra Skargi.
Informacje dodatkowe:
Był przedostatnim dzieckiem Teofila i Apolonii Kliszków. Od początku okupacji przebywał w Warszawie u swojego brata, księdza Michała. Do Warszawy przedostał razem z kuzynem Tadeuszem Kausikiem. W Warszawie zamieszkała również jego najmłodsza siostra Jadwiga ps. „Szarotka”. W czasie Powstania Warszawskiego walczył na Starym Mieście w batalionie „Bończa” (dowódca rtm. Edward Sobeski „Bończa”). W skład batalionu wchodziły: 101. kompania ppor. Czesława Zaleskiego „Lubicza”, który poległ 13 VIII 1944 oraz 102. kompania ppor. Zdzisława Meyzel Mierosławskiego. Jerzy Kliszko „Jur” został przydzielony do 102. kompanii.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt, baza straty.pl - FPNP
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Cmentarz w Zgierzu

Cmentarz w Zgierzu

Nasz newsletter