Pseudonim:
"Sęk"
Data urodzenia:
1924-03-09
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 137 Miejsce: 27
Stopień:
kapral podchorąży
Udział w konspiracji 1939-1944:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Szlak bojowy:
Żoliborz
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Arch.środ.-Żyw.-Żniw. Wymieniany w relacji narzeczonej - Barbary Jadwigi Jojnowicz z domu Wierzbickiej ps. ”Ela" dla Archiwum Historii Mówionej :
    "A jeśli chodzi o to, że mój brat młodszy nie żyje... i mój narzeczony, bo miałam narzeczonego, nazywał się Jurek Konopka, jest tutaj też [na Murze Pamięci]. Oni razem byli, właśnie jak Powstanie wybuchło, bo byli na Żoliborzu [niezrozumiałe]. I wiem, że jak dostali rozkaz, żeby przyjść na punkt przed dniem godziny „W”, to jeszcze brat mój, ten właśnie Bolek, to się bardzo cieszył. Jeszcze wiem, że do mamy [mówił]: „My im pokażemy”. Pożegnali się z nami i ostatni raz wtedy ich widzieliśmy, widziałam".
Publikacje :
Jan Rocki, Dziewiąta dywersyjna, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1973.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter