Pseudonim:
"Ciemny"
Data urodzenia:
1924-08-16
Data śmierci:
1989-06-12
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Cezary - Helena z domu Chilewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Oddział dywersyjno-bojowy "Perkun" KPN (Kadra Polski Niepodległej), po przejściu do Armii Krajowej pluton 1150 w składzie I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa- Powiśle, ul. Dobra / Radna
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 3. kompania - I pluton "Perkun" (dawny 1150)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
W trakcie Powstania ranny w głowę.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel.
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w 1946/47 roku. Przez krótki okres w latach 60-tych pracował w "RSW Prasa Książka "Ruch", jednak ze względu na negatywny stosunek władz komunistycznych do członków AK miał problemy z pracą, więc prowadził własną działalność gospodarczą. Zmarł nagle na wylew w wieku 64 lat, prawdopodobnie na skutek powikłań po ranie głowy z okresu Powstania.
Informacje dodatkowe:
W czasie okupacji uczestnik akcji dywersyjnych. Brał m. in. udział w przygotowaniach do wykonania wyroku na zdemaskowanym w 1943 r. przez kontrwywiad AK Ludwiku Kalksteinie ps. "Hanka" - agencie Gestapo w Armii Krajowej (ostatecznie do akcji nie doszło, gdyż Kalkstein schronił się w dzielnicy niemieckiej, a po Powstaniu Warszawskim zbiegł na Zachód).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter