Pseudonim:
"Nałęcz"
Data urodzenia:
1906-11-23
Data śmierci:
1966-12-28
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
porucznik służby stałej artylerii - kapitan
Miejsce urodzenia:
Stefanówka
Przebieg służby wojskowej i udział w kampanii wrześniowej:
Oficer zawodowy - artylerzysta, 9. Pułk Artylerii Lekkiej w Wilnie. We wrześniu 1939 roku dowódca baterii. Kampanię wrześniową kończy w grupie gen. Kleeberga (Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”)
Okres okupacji niemieckiej:
Po ucieczce z niewoli przedostaje się do Pruszkowa. W maju 1940 roku zaczyna pracę w Nadleśnictwie Sękocin w charakterze gajowego pod przybranym nazwiskiem Jerzy Gajdajenke. Równocześnie organizuje 4. kompanię, której jest dowódcą.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon „Helenów” (Pruszków) - 4. kompania - dowódca. Uczestnik wielu akcji wypadowych mających na celu pozyskanie broni na miejscowych volksdeutschach. Na przełomie 1942 i 1943 roku wykładowca na kursach konspiracyjnej Szkoły Podchorążych. W lutym 1943 r. dowództwo nad 4 kompanią przekazuje por. „Miedzianemu” (Ludwik Grzywna), zaś sam przechodzi do sztabu pułku, gdzie obejmuje Referat Dywersji Bojowej pod kryptonimem „Egzekutor". We wrześniu 1943 roku powraca na stanowisko dowódcy 4. kompanii i dowodzi nią do września 1944 r.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - 4. kompania
Szlak bojowy :
Lasy Sękocińskie - Walendów - Łazy - Borowina (las)
Losy po Powstaniu :
We wrześniu 1944 roku przeniesiony na swe poprzednie stanowisko do Sztabu Pułku - Referat Dywersji Bojowej
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Dokument udostępniła p. Sylwia Małachowska

Dokument udostępniła p. Sylwia Małachowska

Nasz newsletter