Pseudonim:
"Zawada"
Data urodzenia:
1923-06-08
Data śmierci:
1949-03-07
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Jabłonna koło Warszawy
Imiona rodziców:
Józef - Janina z domu Śmieciszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 r.; rozpoczął Kurs Podoficerski, którego nie ukończył, od wiosny 1944 r. w Szkole Podchorążych, której ukończenie uniemożliwił wybuch Powstania Warszawskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mokotowska 45 m. 3
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi” - "Junior" ("Sępy")
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra Wanda była łączniczką w batalionie AK "Wigry" na Starym Mieście.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie ewakuowany nad Ren, wyzwolony przez Amerykanów.
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w grudniu 1945 r. Od stycznia 1946 r. w oddziale DSZ - WiN mjr. cichociemnego Hieronima Dekutowskiego "Zapory”, w pododdziale Jana Szaciłowa "Renka”. W lipcu 1946 r. mjr. "Zapora” mianował go swoim adiutantem. Odtąd stale przebywał z komendantem, awansowany do stopnia podporucznika, zawsze posługiwał się pseudonimem "Zawada”. Ujawnił się podczas amnestii w 1947 r., urlopowany z oddziału, zamieszkał w Warszawie u rodziców, aż do decyzji o wyjeździe razem z "Zaporą” na Zachód. Aresztowany 15.09.1947 r. w Nysie. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie wraz z sześcioma towarzyszami walki: Hieronimem Dekutowskim, Romanem Grońskim, Stanisławem Łukasikiem, Tadeuszem Pelakiem, Edmundem Tudrujem i Arkadiuszem Wasilewskim. Miejsce pochówku pozostawało nieznane. Szczątki ppor. Jerzego Miatkowskiego odnaleziono latem 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Miatkowski ps. „Zawada" (1923–1949)

Jerzy Miatkowski ps. „Zawada" (1923–1949)

Źródło <i>ipn.gov.pl</i>

Źródło ipn.gov.pl

Źródło <i>ipn.gov.pl</i>

Źródło ipn.gov.pl

Nasz newsletter