Pseudonim:
"Lech"
Data urodzenia:
1922-03-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Łódź
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozów : XI C Bergen Belsen oraz II D Gross-Born. Po wyzwoleniu wstąpił do PSZ - służył w 8. kompanii Naprawczej 4 DP I Korpusu (od 30 kwietnia 1945).
Numer jeniecki:
1522
Losy po wojnie:
Od 20 września 1946 do 19 września 1948 w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia. Po demobilizacji osiadł w Londynie.
Informacje dodatkowe:
Urodzony 22 marca 1922 w Łodzi. W konspiracji od grudnia 1940 roku w organizacji "Kompania Niedźwiedzi" lub "Kompania Czarnych Niedźwiedzi" ( następnie w składzie AK). Udział w akcjach małego sabotażu. W swoich wspomnieniach będących obecnie w zbiorach Imperial War Museum w Londynie relacjonuje, że miał w oddziale kolegę poetę nazwiskiem Zbigniew Blichiewicz, co wskazywałoby na przydział do batalionu Bończa (dane niepotwierdzone) Po kapitulacji internowany w przejściowym obozie jenieckim w Ożarowie, następnie w obozie w Belsen, z którego uciekł z kilkoma współwięźniami. Został jednak pochwycony i i przeniesiony do obozu w Grossborn (Oflag II D Gross Born). Następnie przedostał się do Szkocji, gdzie wstąpił do PSZ - służył w 8 Kompanii Naprawczej, 4 Dywizji Piechoty I Korpusu PSZ (od 30 kwietnia 1945). Do Greenock w Szkocji przybył 17 kwietnia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter