Pseudonim:
"Irek"
Data urodzenia:
1930-10-08
Data śmierci:
2014-02-10
Funkcja:
łącznik - listonosz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Eugenia z domu Dankiewicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - W marcu 1944 roku zarekomendowany przez prof. Stanisława Bugajskiego do 16 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej imienia Zawiszy Czarnego, która w tym czasie rozbudowała się do Roju „Sulima” - blok prochownia (Ochota)
Oddział:
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa. 5 sierpnia nawiązał kontakt z 3 WDH im. Bolesława Chrobrego, należącą do roju ziem zachodnich. Rozpoczął służbę w Harcerskiej Poczcie Polowej Śródmieście Południowe, której centrala mieściła się przy ulicy Wilczej 41, gdzie pełnił funkcję listonosza. Około 22 sierpnia dowiedział się gdzie kwateruje jego macierzysta 16 WDH im. Zawiszy Czarnego ( kwaterowała w budynku przy ulicy Mokotowskiej 28, gdzie w oficynie na parterze miała swoją siedzibę.) W tej drużynie został do końca Powstania.
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po wojnie od 1945 roku kontynuował służbę harcerską.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,Złotym Krzyżem Zasługi, Warszawskim Krzyżem Powstańczymi wieloma innymi odznaczeniami.
Miejsce pochówku:
Zmarł w 2014 r. Pochowany 17 lutego 2014 roku na Starych Powązkach w Warszawie
Informacje dodatkowe:
Od września 1944 r. był łącznikiem przy radiostacji powstańczej „Błyskawica”
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Radzikowski "Irek". Źr. fot.:<i> "Kamienie Na Szaniec"</i>

Jerzy Radzikowski "Irek". Źr. fot.: "Kamienie Na Szaniec"

Nasz newsletter