Pseudonim:
"Kiejster"
Data urodzenia:
1916-10-10
Data śmierci:
2003-01-23
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Orenburg
Imiona rodziców:
Alojzy - Zofia z domu Śliwińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice)
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice), następnie Grupa "Kampinos" - dowódca plutonu; od 21.08.1944 r. Grupa "Północ" - odcinek "Sosna" - batalion "Parasol" - 2. kompania - dowódca plutonu. Na Górnym Czerniakowie - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Parasol" - dowódca drużyny.
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Żoliborz - kanały - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków. Na Żoliborzu w nocy 20/21.1944 r. brał udział w ataku na Dworzec Gdański, gdzie przy pomocy "Piata" zniszczył bunkier niemiecki. Na Starym Mieście walczył w rejonie Pałacu i Ogrodu Krasińskich, Arsenału, Pasażu Simonsa i Banku Polskiego.
Odniesione rany:
Ranny w sierpniu na terenie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, we wrześniu ponownie ranny na ul. Solec 22.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu brał udział także jego młodszy brat Włodzimierz ps. "Raf" - żołnierz batalionu „Zośka”, kompanii „Rudy”, pluton „Felek", zamordowany 6 sierpnia 1944 r. w szpitalu Karola i Marii na Lesznie (Wola)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau, obóz wyzwolony 29.04.1945 r. przez wojska amerykańskie.
Numer jeniecki:
102301
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służył w "zielonych beretach" - batalionie komandosów zmotoryzowanych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wrócił do kraju w 1947 r. Inżynier elektryk, długoletni pracownik Instytutu Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Informacje dodatkowe:
Syn Alojzego, inżyniera elektryka i Zofii z domu Śliwińskiej. Brat Bogdana, pseud. „Artur”, żołnierza 2 kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, poległego 18 kwietnia 1944 r. w starciu z żandarmerią niemiecką w Pyrach pod Warszawą. W czasie Powstania ppor. Jerzy Rybka "Kiejster" przybył na Żoliborz z 40 ludźmi z Kampinosu, przynosząc broń zrzutową. Po ataku na dworzec Gdański przeszedł z bronią i 25 ludźmi kanałami na Stare Miasto. Tam został wcielony do batalionu "Parasol" jako odrębny pluton 2 kompanii. Brali udział w walkach "Parasola" na Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie. 80% tego oddziału poległo.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter