Pseudonim:
"Kostek"
Data urodzenia:
1920-01-21
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
oficer do zleceń
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 145 Miejsce: 58
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Grodno
Imiona rodziców:
Stanisław - Apolonia
Wykształcenie do 1939 r.:
W 1937 r. ukończył naukę w Korpusie Kadetów w Rawiczu.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli. Przebywał między innymi w Oflagu VI B Dössel w Westfalii, skąd uciekł w grupie 43 oficerów i 4 szeregowych w nocy z 19/20.09. 1943. W trakcie pościgu Niemcy pojmali i zamordowali większość żołnierzy; jedynie 10 osób zdołało zbiec - wśród nich był Skrzymowski, który dotarł do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - sztab - adiutant
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Olza" - kompania O-1. Przeniesiony na własną prośbę do jednostki liniowej w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Znalazł się w batalionie "Olza", kompania O-1, jako oficer do zleceń dowódcy batalionu mjr Witolda Oblarskiego-Białynowicza ps. "Reda".
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Żona Aleksandra była sanitariuszką w tej samej kompanii, siostra Stanisława była sanitariuszką w kompanii B-2.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w ataku na pozycje niemieckie przy ul. Wołoskiej 3.
Publikacje:
Lesław M. Bartelski: Mokotów 1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1986; Wincenty Kawalec: Pięćdziesięciu z Dössel. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1963
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter