Pseudonim:
"Lotnik"
Data urodzenia:
1924-06-15
Data śmierci:
2020-09-28
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Maria
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Harcerska Służba Pomocnicza
Udział w konspiracji 1941-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1626
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1626
Szlak bojowy:
Praga
Odniesione rany:
Ranny w prawą dłoń przy ul. 11-go Listopada.
Losy po Powstaniu:
Po krwawo stłumionym Powstaniu na Pradze - podczas próby przedostania się do Puszczy Kampinoskiej został ujęty w Choszczówce przez Niemców i przewieziony do obozu w Zakroczymiu, a następnie wywieziony do Niemiec - przebywał w obozach: Schneidemuehl, Breslau, Pirna. Uciekł z obozu i dotarł do oswobodzonego Wrocławia z oddziałem 2. Armii WP.
Losy po wojnie:
We Wrocławiu został zmobilizowany i wysłany do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, skąd go usunięto jako "wroga ludu". Powrócił do Warszawy i rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Aresztowany przez GZIW, po okrutnym śledztwie został skazany i osadzony w więzieniu we Wronkach. Po 3 latach powrócił do Warszawy. Nadal represjonowany przez władze PRL - pracę znalazł w Warszawskich Zakładach Fotochemicznych "FOTON" dopiero po 3 latach od odzyskania wolności. W latach 60. zdał egzaminy eksternistyczne na Politechnice Warszawskiej uzyskując tytuł inżyniera, a po dalszych studiach eksternistycznych na Politechnice Wrocławskiej otrzymał tytuł magistra inżyniera. Od 1980 działał w NSZZ "Solidarność" - w Biurze Interwencji. W 1985 r - przeszedł na emeryturę. Do 2002 r. pracował w Biurze Interwencji Senatu RP.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie), Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r., Medal Za Warszawę 1939-1945, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wolski w Warszawie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy, GW, data emisji 01.10.2020 r.
Publikacje:
Michał Olszański, „Przerwany sen o Warszawie”, Wydawnictwo LTW, 2016, ISBN: 9788375654820
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Smoniewski "Lotnik" (1924-2020). Fot. z zasobu Pokoju Kombatanta MPW - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW

Jerzy Smoniewski "Lotnik" (1924-2020). Fot. z zasobu Pokoju Kombatanta MPW - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW

Nasz newsletter