Pseudonim:
"Jerzy"
Data urodzenia:
1927-04-16
Data śmierci:
1944-08-03
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 137 Miejsce: 59
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Walenty - Antonina
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń tajnych kompletów Gimnazjum i Liceum księcia Józefa Poniatowskiego. W czerwcu 1944 r. ukończył IV klasę gimnazjum i zdał tzw. "małą maturę".
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Rozbrat 4/10
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 230
Szlak bojowy:
Żoliborz
Informacje dodatkowe:
W 1945 roku poszukiwany za pośrednictwem PCK przez matkę Antoninę Sobczak, adnotacja w PCK: "Od 1 VIII 1944 brak wiadomości"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie wykonane w czerwcu 1944 roku na Placu Henkla na warszawskim Żoliborzu przedstawiające Zbigniewa Szydelskiego wraz z kolegami z tajnych kompletów gimnazjum i liceum księcia Józefa Poniatowskiego. Niebawem pięciu z chłopców będzie Powstańcami. Siedzą od lewej: Ryszard Witrzens ps. "Wacek", Ryszard Płoński, klęczy Jerzy Zwierzchowski "Wilk", za nimi stoją  - pierwszy z lewej Zenon Bożyk, Janusz Starowicz, profesor Kaufman - polonista Gimnazjum Poniatowskiego, obok Zbigniew Szydelski "Kit" i Jerzy Sobczak z plutonu 230 w zgr. "Żniwiarz".  Fotografia wykonana na pamiątkę  ukończenia IV klasy gimnazjum i zdania tzw. "małej matury".  Fot. ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Szydelskiego/ AR MPW

Zdjęcie wykonane w czerwcu 1944 roku na Placu Henkla na warszawskim Żoliborzu przedstawiające Zbigniewa Szydelskiego wraz z kolegami z tajnych kompletów gimnazjum i liceum księcia Józefa Poniatowskiego. Niebawem pięciu z chłopców będzie Powstańcami. Siedzą od lewej: Ryszard Witrzens ps. "Wacek", Ryszard Płoński, klęczy Jerzy Zwierzchowski "Wilk", za nimi stoją - pierwszy z lewej Zenon Bożyk, Janusz Starowicz, profesor Kaufman - polonista Gimnazjum Poniatowskiego, obok Zbigniew Szydelski "Kit" i Jerzy Sobczak z plutonu 230 w zgr. "Żniwiarz". Fotografia wykonana na pamiątkę ukończenia IV klasy gimnazjum i zdania tzw. "małej matury". Fot. ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Szydelskiego/ AR MPW

Ze zbiorów PCK

Ze zbiorów PCK

Nasz newsletter