Pseudonim:
"Rudy"
Data urodzenia:
1926-01-02
Data śmierci:
1944-00-00
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 165 Miejsce: 61
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
17780
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Józefa z domu Kołodko
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Długa 10/12
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 5. kompania "Wysocki" - "Philips" - pluton 173
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Śródmieście Północ
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starsza siostra Jerzego Janina Stora (późniejsze nazwisko Mossakowska) była łączniczką na Pradze. Zmarła w 2020 roku.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w trakcie Powstania Warszawskiego, ciała najprawdopodobniej nie odnaleziono lub pochowany został jako żołnierz NN. Po wojnie bezskutecznie był poszukiwany przez ojca, Jana Storę, który w PCK podał, że syn ostatni raz widziany był 4 września 1944 w Śródmieściu przy gmachu Gimnazjum Wojciecha Górskiego. W zapisach PCK widnieje także adnotacja o śmierci w dniu 30 września 1944. Natomiast Janina Stora - Mossakowska w swojej relacji dla AHM podała, że brat najprawdopodobniej zginął na Starym Mieście w rejonie ul. Freta. Inna spotykana data śmierci - 29.08.1944. Brak na listach ekshumacyjncyh, jedynie karty poszukiwań z lat 1944-1947.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Archiwum Historii Mówionej - relacja Janiny Mossakowskiej "Zawieruchy"
Publikacje:
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 6, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego Kr-Ż / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004 - tu data zgonu 29.08.1944
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter