Pseudonim:
"Słoń"
Data urodzenia:
1920-11-02
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Wiktoria z domu Witkowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. - żołnierz Armii Krajowej, pluton 214 II Obwodu (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Od grudnia 1943 r. żołnierz Oddziału Bojowego Kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej "Wapiennik" - "993/W". Ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Uczestnik akcji likwidacyjnych: Grabowski, Deżakowski, konfident z ul. Okrężnej.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - Batalion Specjalny II Oddziału (Wywiad - Kontrwywiad) KG AK (późniejsza "Pięść") - 1. kompania (późniejsza "Zemsta") - II pluton.
Koncentracja przed godziną "W":
Warszawa, ul. Elektoralna 18 - drukarnia Felicjana Zawadzkiego (konspiracyjny lokal 993/W)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ po godzinie 18, w starciu z załogą niemieckiego samochodu na wysokości Szpitala św. Ducha ul. Elektoralna 12, przed bramą fabryki Frageta. Pochowany przez patrol por. "Porawy" w prowizorycznym grobie na trawniku posesji Elektoralna 18. W tym samym czasie, w bocznej oficynie tego domu na drugim piętrze znajdowała się żona "Słonia", będąca w ostatnim miesiącu ciąży. Koledzy poległego nie powiedzieli jej o śmierci "Słonia" - dowiedziała się o tym dopiero po wojnie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter