Pseudonim:
"Andrzej"
Data urodzenia:
1928-02-17
Data śmierci:
2001-05-13
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Karol - Janina z domu Świderska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 4. Rejon - XII zgrupowanie im. Łukasińskiego (batalion "Łukasiński") - Dywizjon 1806 (konspiracyjny 1. pułk strzelców konnych)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bagno 6
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brała udział jego siostra Anna Taube, siostra ojca Janina Hordliczka z domu Taube i jej córka Barbara Hordliczka.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce śmierci :
Tychy
Miejsce pochówku:
Tychy, Cmentarz Komunalny w Tychach – Wartogłowcu przy ul. Cmentarnej 19, Sektor P5, rząd 1, miejsce 13/02a/b
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojcem był Karol Michał Jerzy Taube (1888-1940), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kapitan Marynarki Wojennej, kawaler Orderu Virtuti Militari. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939, został aresztowany przez funkcjonariuszy NKWD rejonu kostopolskiego. Miał być przetrzymywany w obozie w Starobielsku, był więziony w Równem. Stamtąd 26 marca 1940 został przewieziony do więzienia przy ulicy Karolenkiwskiej 17 w Kijowie, gdzie został zamordowany przez NKWD prawdopodobnie na wiosnę 1940. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994 roku.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: kopia deklaracji członkowskiej Związku Powstańców Warszawskich (1991).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów