Pseudonim:
"Gigant"
Data urodzenia:
1924-07-28
Data śmierci:
1992-12-19
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Teofil - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. w ZWZ-AK, pseudonim "Gigant". Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-2
Oddział:
W czasie Powstania walczył w rejonie ulic Wawelska - Uniwersytecka - Mianowskiego - Pługa w II zgrupowaniu podporucznika Jerzego Gołembiewskiego ps. „Stach” ( plutony 435,436 i 439) 2. Rejonu IV Obwodu "Grzymała" (Ochota). Po przejściu wraz z oddziałami kanałami do Śródmieścia (11 sierpnia 1944 r.) uczestniczył w akcjach bojowych batalionów „Iwo” i „Ostoja”- przydział : Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - batalion "Iwo" - 2. kompania
Odniesione rany:
Ciężko ranny w prawą nogę 08.09.1944 podczas przeciwnatarcia na oddziały nieprzyjaciela atakujące wzdłuż Al. Jerozolimskich. Wyeliminowany z dalszych działań.
Szlak bojowy:
Ochota - kanały - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu.
Numer jeniecki:
47219
Losy po wojnie:
Po wojnie mieszkał w Piotrkowie Trybunalskim. Ślusarz. Pracownik Huty Szkła Okiennego "Kara" w Piotrkowie na stanowisku kierownik oddziału produkcji. Członek Związku Powstańców Warszawskich.
Odznaczenia:
Brązowy Medal Zasłużony na Polu Chwały, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności, Odznaka Grunwaldzka.
Miejsce pochówku:
Zmarł 19.12.1992 r. Pochowany został na Cmentarzu rzymskokatolickim w Piotrkowie Trybunalskim.
Informacje dodatkowe:
Adres przez Powstaniem: : Warszawa, ul. Wawelska / ul. Krochmalna 75/53 (dane z różnych dokumentów)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Legitymacja szkolna Jerzego Załęskiego na rok szkolny 1942/1943

Legitymacja szkolna Jerzego Załęskiego na rok szkolny 1942/1943

Nasz newsletter