Pseudonim
"Jana"
Data urodzenia
1906-05-24
Data śmierci
1982-07-22
Stopień
łączniczka
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Kazimierz - Helena z domu Petrykowska
Nazwisko panieńskie
Joanna Kopytowska
Wykształcenie
Pensja Anieli Wereckiej, dwuletnie Liceum Handlowe Jankowskiej - Statkowskiej, Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ( pierwszy rok)
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od września 1942 roku : Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) Biuro Studiów Wywiadu Przemysłowego, szef: por. Adam Mickiewicz "Konrad", "Telesfor". Do jej zadań należała praca w archiwum Biura, segregowanie i przepisywanie materiałów oraz przechowywanie ich w skrytkach mieszczących się w jej mieszkaniu przy Szopena 19. Jej bezpośrednią przełożoną, a jednocześnie osobą, która wprowadziła ją do konspiracji była Maria z Noiszewskich Możdżeńska ps. "Marianna"
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Szopena 19 m.13
Oddział
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Komenda Placu Śródmieście-Południe, następnie Śródmieście-Północ.
Szlak bojowy
Śródmieście Południe - Śródmieście-Północ
Losy po Powstaniu
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną - uciekła z transportu kierowanego do Austrii. Po powrocie do Polski przebywała kolejno w Częstochowie, Warszawie, Szczecinie, Jeleniej Górze i Skolimowie k. Warszawy
Odznaczenia
Krzyż Armii Krajowej (pośmiertnie), Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie)
Miejsce śmierci
Warszawa
Miejsce pochówku
Warszawa, Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki), kw. 31 - w grobie rodzinnym Petrykowskich
Informacje dodatkowe
Udział w konspiracji - KG AK Oddział II, Biuro Studiów Przemysłowych (wywiad przemysłowy). Pracowała w nim aż do likwidacji archiwum tuż przed wybuchem Powstania. W momencie wybuchu Powstania zgłosiła się ochotniczo do majora "Wołłka" (Kazimierz Karaszewski ) z Dowództwa Komendy Placu Śródmieście-Południe, WSOP - jako łączniczka. Następnie przeniesiona do Śródmieścia-Północ - łączniczka płk "Tunguza" (Józef Zawiślak ) dowódcy odcinka z siedzibą w kinie "Palladium" przy ul. Złotej.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram