Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1924-05-17
Data śmierci:
1944-09-14
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 76 Miejsce: 10
Rocznik:
1924
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Rososz - Dobiecin
Imiona rodziców:
Jan - Anna
Udział w konspiracji:
Żołnierz Armii Krajowej - brak informacji na temat przydziału
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - sanitariat
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ (szpital) - Śródmieście Południe (szpital).
Odniesione rany:
6 września 1944 r. podczas ewakuacji rannych w okolicy barykady Pierackiego - Nowy Świat została ciężko ranna - poparzona po eksplozji ładunku zapalającego. Przeniesiona do szpitala polowego na ul. Chmielną, tam odnaleziona przez siostrę Sabinę i przeniesiona do Śródmieścia Południe, na ul. Poznańską 11 następnie na ul. Hożą.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła w wyniku odniesionych ran w szpitalu przy ul. Hożej. Pochowana pod murem posesji Hoża 49. W lutym 1945 r. ojciec odnalazł jej powstańczy grób i przeprowadził ekshumację. Zabrał też zwłoki swojego brata, "kilińszczaka", kaprala Marcelego Majewskiego "Horynia”, poległego 25 sierpnia 1944 na Starym Mieście. Oboje spoczywają na cmentarzu w Sobikowie koło Góry Kalwarii.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter