Pseudonim:
"Łunicz"
Data urodzenia:
1920-03-19
Data śmierci:
2002-09-12
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Alfreda z domu Pajkowska
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 goniec w Grupie Operacyjnej "Narew"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 13.10.1939 r. w oddziale bródnowskim por. Ryżyńskiego, następnie w Kedywie VI Obwodu Praga. W latach 1941-42 słuchacz tajnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, którą ukończył jako prymus w stopniu plutonowego podchorążego. Od grudnia 1943 r. członek oddziału 993/W (podległość II Odział KG AK), - był dowódcą patrolu bojowego w III plutonie. Uczestnik akcji likwidacyjnych: "konfidenci z ul. Elektoralnej", "konfident z ul. Orlej".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław", - batalion Armii Krajowej "Pięść", - kompania "Zemsta" - pluton "Kła". We wrześniu 1944 r. w plutonie odwodowym zgrupowania "Bogumił".
Odniesione rany:
Trzykrotnie ranny.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Awanse:
Awansowany do stopnia podporucznika 29.09.1945 r.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (1944), Krzyż Virtuti Militari V klasy (wrzesień 1944),
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
225076
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu był organizatorem Ośrodka Wojska Polskiego w Brunszwiku. Studiował w Belgii. Po studiach powrócił do kraju. Brał udział w ekshumacjach towarzyszy broni poległych na Starym Mieście. W 1949 r. wyemigrował do Sydney w Australii, gdzie pracował jako kierownik działu usług technicznych w przemyśle opakowań metalowych. Od 1986 r. na emeryturze. Aktywny działacz polskich organizacji kombatanckich, członek Zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie.
Miejsce śmierci:
Sydney - Australia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter