Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1904-09-11
Data śmierci:
1993-03-21
Funkcja:
lekarz
Stopień:
porucznik lekarz rezerwy
Miejsce urodzenia:
Tarnopol
Imiona rodziców:
Karol Birkenfeld - Gustawa z domu Goldberg
Wykształcenie :
Studia medyczne ukończył w 1928 na Wydziale Lekarskim UJ, po czym rozpoczął pracę w Klinice Chirurgicznej tego Wydziału, początkowo pod kierunkiem prof. Maksymiliana Rutkowskiego, a następnie pod kierunkiem dr. Jana Glatzla.
Okres okupacji niemieckiej :
W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie. Pracował na oddziale neurochirurgii Szpitala im. Dzieciątka Jezus i prowadził przychodnię chirurgiczną.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – IV Obwód (Ochota) - Szpital Polowy ul. Opaczewska 1
Szlak bojowy:
Ochota
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie, w marcu 1945 roku powrócił do Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie pracował na stanowisku kierownika I Katedry i Kliniki Chirurgicznej UJ. W roku 1953 został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Pełnił funkcję wiceprezesa, a w latach 1966–1968 prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Był członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. W latach 1960 i 1970 Rada Wydziału Lekarskiego występowała z wnioskiem o nadanie tytułu profesora zwyczajnego, którego jednak nie przyznano. Przeszedł na emeryturę w roku 1974. Był kontynuatorem krakowskiej szkoły chirurgów tarczycy. Interesował się też m.in. chirurgią żołądka, jelit i dróg żółciowych oraz zagadnieniami chirurgii wieku podeszłego. Był jednym z pionierów chirurgicznego leczenia nowotworów przełyku i wpustu żołądka. Autor podręczników akademickich oraz ponad dwustu prac naukowych, publikowanych w kraju i zagranicą.
Odznaczenia:
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (1988) – odznaczony za zasługi w propagowaniu idei pojednania narodów polskiego i niemieckiego przez prezydenta RFN Richarda von Weizsäckera.
Miejsce śmierci:
Siegen (Niemcy)
Miejsce pochówku :
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Nazwisko :
Urodzony w Tarnopolu jako Józef Birkenfeld
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Bogusz z żoną Janiną i wnuczkiem, 1975 r. Fot. Wikipedia - domena publiczna

Józef Bogusz z żoną Janiną i wnuczkiem, 1975 r. Fot. Wikipedia - domena publiczna

Grób prof. Józefa Bogusza na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Fot. Wikipedia - domena publiczna

Grób prof. Józefa Bogusza na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Fot. Wikipedia - domena publiczna

Nasz newsletter